Taksówkarz – wymagania

Podstawowymi wymaganiami stawianymi przed każdym taksówkarzem są: posiadanie aktualnego prawa jazdy kategorii B oraz licencja dająca prawo do wykonywania zawodu. Oprócz tego kandydaci nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwa przeciwko życiu lub zdrowiu, obyczajności i wolności seksualnej, mieniu, wiarygodności dokumentów, środowisku i bezpieczeństwu komunikacji. Aby otrzymać licencję, trzeba mieć ukończone 21 lat, okazać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do przewozu osób oraz mieć tytuł prawny do dysponowania pojazdem (czyli być właścicielem bądź współwłaścicielem samochodu).

Jak zdobyć licencję taksówkarza?

Do pracy taksówkarza w gminach liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców potrzebne jest ukończenie specjalnego kursu w zakresie transportu drogowego taksówką. Szkolenie kończy się egzaminem, składającym się z zagadnień dotyczących topografii miasta oraz przepisów prawnych. Abu otrzymać licencję, należy złożyć wniosek do urzędu gminy i uiścić opłatę za wydanie dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień.

Jak zostać taksówkarzem?

Spełniając powyższe wymogi, można założyć firmę. Przyszli taksówkarze najczęściej wybierają jednoosobową działalność gospodarczą. Powodem takiej decyzji są brak wymogu posiadania kapitału założycielskiego oraz zwolnienie z prowadzenia pełnej księgowości. Dodatkowo według prawa przyszłym taksówkarzom prowadzącym taki typ działalności należą się ulgi oraz dotacje. Na przykład opłacanie niższej składki ZUS przez pierwsze 24 miesiące.

Część kierowców decyduje się na zatrudnienie w korporacjach taksówkarzy. Rekrutacja odbywa się najczęściej za pośrednictwem strony internetowej danej firmy. Kandydaci muszą wypełnić odpowiedni formularz. Obecnie praktycznie zawsze wymaga się od przyszłych taksówkarzy minimum podstawowej znajomości języka angielskiego.

Ile zarabia taksówkarz?

Wszystko zależy od liczby klientów. W dużych miejscowościach zarobki mogą być bardzo wysokie. Istotny jest również rodzaj wybranej działalności, ponieważ wpływa to na opłaty, jakie muszą uiścić taksówkarze. W związku z tym, że opcje prowadzenia działalności są różne, przyjmuje się, że miesięczne wynagrodzenie taksówkarzy to od 4000 brutto zł do 6000 zł brutto. Nieco niższe stawki oferują taksówkarzom korporacje, gdzie pensje często nie przekraczają 2500 zł brutto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed