Niektórzy już od dziecka wiedzą, kim chcą zostać w dorosłym życiu. To jednak niewielki procent młodzieży. Poza tym w tego typu przypadkach często miejsce ma również zderzenie z rzeczywistością, gdy okazuje się, że w wymarzonym zawodzie nie będziemy w stanie zarobić na godziwe życie.

Czym zatem najlepiej się kierować przy wyborze profesji?

Odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna. Oto kryteria, które koniecznie należy wziąć pod uwagę:

1. Warunki zatrudnienia i perspektywy na przyszłość
Wiesz jak wygląda mediana płac na interesującym Cię stanowisku? Takie informacje to podstawa przy planowaniu kariery! Obowiązkowo dowiedz się też, czy w danym fachu istnieją realne możliwości rozwoju oraz awansu, a także czy pracodawcy chętnie oferują świadczenia pozapłacowe. Czy dana praca jest wykonywana z narażeniem życia? A może wymaga gotowości do podróżowania po całym świecie? To są bardzo ważne uwarunkowania.

2. Predyspozycje do wykonywania zawodu
Najlepiej robić to co się uwielbia, ale pod warunkiem, że naprawdę mamy talent. Istotne są predyspozycje fizyczne (np. siła, sprawność ruchowa czy zdolności manualne), jak i psychiczne (w niektórych zawodach niezbędna jest pewność siebie czy odporność na stres). Stan zdrowia oraz cechy personalne mają niebagatelne znaczenie.

3. Łatwość przekwalifikowania się
W niektórych przypadkach, aby zdobyć inny zawód i na dobre szukać nowej pracy w Toruniu, wystarczy ukończyć specjalistyczny kurs lub uzupełnić wykształcenie o studia podyplomowe. Jednak czasem podniesienie kwalifikacji może trwać latami. Zatem, jeżeli myślisz o karierze prawnika czy lekarza, to dobrze się zastanów…

4. Perspektywy na pracę w innym mieście lub kraju
Wybór kierunku kształcenia pod kątem lokalnej gospodarki nie zawsze się sprawdza. Najlepiej wybrać profesję, która cieszy się uznaniem pracodawców z całego kraju, a nawet z zagranicy.

5. Zainteresowania
Najlepiej związać się z branżą, która nas naprawdę interesuje. Osoba, dla której praca w Toruniu jest jednocześnie pasją, z pewnością będzie mocno zaangażowana w realizację obowiązków służbowych. Pracownicy, którzy wykonywanie poleceń służbowych, traktują jako wyzwanie lub czystą przyjemność, są o wiele rzadziej narażeni na wypalenie zawodowe czy stres, niż ich koledzy nieprzepadający za swoją pracą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed