Pierniki i Mikołaj Kopernik – z tym dla większości Polaków kojarzy się Toruń. Nie ma w tym przesady, bowiem w rzeczywistości jest to miasto, które z pierników i Kopernika słynie między innymi.

Toruń położony jest w województwie kujawsko-pomorskim. Znane jest od zamierzchłych czasów średniowiecznych. Bogactwo zabytków zdobi całe miasto. Niektóre są świadkami ponad 800-letniej historii. Nazywane jest Małym Krakowem lub Krakowem Północy.

Toruń wpisany jest na listę dziedzictwa UNESCO. Niegdyś prężnie działający ośrodek hanzeatycki, dziś bogactwo naukowe, kulturowe i gospodarcze. Toruńskie granice rozciągają się wzdłuż Wisły i Drwęcy. Miasto należy terytorialnie do dwóch krain. Prawy brzeg do Pomorza, a lewy do Kujaw. Jest to jednocześnie jedno z najstarszych miast w kraju.

Zabytki

Na szczególną uwagę zasługuje zespół staromiejski, który został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Toruń to także siedziba Ligi Polskich Miast UNESCO oraz przedstawiciel ogólnopolski w Europie. Miasto to perełka. Wyżej wymieniony kompleks zaliczany jest do jednego z 7 cudów w Polsce.

Warty zobaczenia jest zdecydowanie staromiejski Ratusz, Dwór Artusa, Dwór Świętego Jerzego, liczne kościoły, Most Pauliński, Koszary Racławickie i toruński rynek. Swoją drogą te dwa ostatnie punkty na mapie zabytków zostały docenione przez National Geographic, zajmując trzecią pozycję wśród najpiękniejszych miejsc na świecie.

Wypoczynek

W Toruniu jest wiele miejsc zielonych, gdzie można odpocząć wśród drzew rozlicznych parków i skwerów. Najpopularniejsze są oczywiście planty otaczające zespół staromiejski. Najdłuższy pas zieleni biegnie od Doliny Marzeń, ZOO i parku na Bydgoskim Przedmieściu. Na tym nie koniec. Najlepiej wybrać się do Torunia i udać na spacer zielonymi szlakami, żeby poczuć prawdziwą atmosferę miasta pierników.

Rynek pracy

Lokalny rynek pracy zaczyna nabierać coraz lepszych perspektyw. Bezrobocie spada. Z roku na rok sytuacja się poprawia. Organizowane są dość często różne projekty aktywizacyjne dla bezrobotnych mieszkańców oraz targi pracy. Coraz więcej pracodawców zgłasza bezpośrednio zainteresowanie zatrudnieniem nowych pracowników, co jest także bardzo pozytywnym trendem na toruńskim rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed