Przebranżowienie – co to jest?

Przebranżowienie to zmiana dziedziny, w której pracujemy. Przyczyn decyzji o przekwalifikowaniu zawodowym może być sporo. Część osób czuje, że nie rozwija się w swojej dotychczasowej pracy. Do codziennych zadań wkradła się rutyna i nic nie przynosi już satysfakcji. Stres, przemęczenie i natłok obowiązków prowadzą do wypalenia zawodowego. Czasami zarobki w danej branży są bardzo małe. To tylko niektóre z powodów zmiany kierunku kariery.

Zmiana zawodu – pierwsze kroki

Większość osób nie lubi zmian, ponieważ niosą pewne ryzyko oraz wprowadzają element niepewności. Dlatego czasem trudno zrobić pierwszy krok, który pozwoli rozwinąć skrzydła. Strach może zablokować każdego, jednak zmiana zawodu jest wykonalna.

Zanim rozpoczniemy proces przekwalifikowania się, trzeba przemyśleć swoje działania. Przede wszystkim nie zaleca się z dnia na dzień rzucać pracy. Najpierw należy dokładnie przeanalizować sytuację na rynku w nowej branży. Szukając pomysłu np. na swój biznes, warto zorientować się, na co w danym momencie jest zapotrzebowanie. Mody zmieniają się bardzo szybko, ale pewne produkty bądź usługi są ponadczasowe.

Kolejną kwestią są szkolenia, studia podyplomowe lub kursy. W przypadku niektórych zawodów wymagane jest odpowiednie wykształcenie. W Internecie można znaleźć sporo blogów na temat interesującej nas dziedziny. Warto także dowiedzieć się, czy w naszej okolicy nie ma spotkań ze specjalistami w danej tematyce. Poznawanie ludzi to najlepsza forma zdobywania nowych kontaktów, które mogą zaowocować ciekawą współpracą.

Zmiana zawodu po 40 – wady i zalety

Każdy kij ma dwa końce. Zmiana zawodu po 40 może przynieść zarówno korzyści, jak i straty. Przede wszystkim na początku lepiej nie liczyć na duże zarobki. Często wynagrodzenie zależy od doświadczenia, a my je dopiero zdobywamy. Wiąże się to ze stresem, ponieważ sytuacja finansowa nie jest stabilna. Dlatego warto wcześniej zadbać o oszczędności, które w razie kryzysowej sytuacji okazują się potrzebne.

Z drugiej strony, podejmując zupełnie inne wyzwania, człowiek czuje, że się rozwija. Codzienność staje się ciekawsza, otwierają się nowe drzwi. Aby dobrze wykorzystać szansę, należy dokładnie przygotować się do procesu zmiany.

List motywacyjny – zmiana zawodu

Przebranżowienie wiąże się z poszukiwaniem posady. Brak doświadczenia może wpłynąć na decyzję pracodawców o nieprzyjmowaniu nas do firmy. Warto napisać list motywacyjny, pokazujący, że jesteśmy idealnymi kandydatami na dane stanowisko. Otwarty umysł, chęć rozwoju oraz nieszablonowe myślenie są argumentami, które mogą przekonać przyszłego przełożonego do zatrudnienia właśnie nas. Oprócz tego trzeba się zastanowić, czy dotychczasowe stanowiska nie wykształciły w nas umiejętności przydatnych w nowej branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed