Łamanie praw pracowniczych było zjawiskiem dużo powszechniejszym, kiedy panowało wysokie bezrobocie. Wielu zdesperowanych bezrobotnych, decydowało się na zatrudnianie w firmach, które wyzyskiwały pracowników. Obecnie toruński rynek pracy ma więcej do zaoferowania, ale warto być wyczulonym na wszelkie przejawy braku uczciwości. Jakie zachowania pracodawcy możemy zatem uznać za jawne łamanie praw pracowniczych?

  • Nieprawidłowości związane z czasem pracy

To zjawisko dość częste. Nadal wielu pracodawców nie chce płacić za nadgodziny. Poza tym szef powinien zapewnić podwładnym odpowiednią ilość wypoczynku dobowego i tygodniowego, a także przerwy w czasie pracy.  O łamaniu praw pracowniczych, możemy mówić także w sytuacji, gdy pracownikowi chronionemu (np. osobie małoletniej) zlecono pracę, której wymiar to więcej niż 8 godzin na dobę.

  • Nieudzielenie urlopu

Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego, a w określonych sytuacjach również do macierzyńskiego czy okolicznościowego. Urlop wypoczynkowy powinien trwać nieprzerwanie dwa tygodnie. Jeśli pracodawca odmówi podpisania wniosku urlopowego, to firma musi liczyć się z tym, że będzie musiała zapłacić ekwiwalent.

  • Zwalnianie pracowników

W tym obszarze też zaobserwowano liczne odstępstwa od przepisów. Wielu zwolnionych pracowników narzeka, że nie otrzymali uzasadnienia wypowiedzenia umowy, a szef nie zachował okresu wypowiedzenia. Niektórzy pracodawcy ociągają się z wydaniem świadectwa pracy.

Opisane powyżej zachowania to tylko niektóre przykłady łamania praw pracownika. Jeżeli w Twojej firmie też zdarzają się takie rzeczy, to dobrze zdobyć się na szczerą rozmowę z kierownictwem lub zainteresować się ofertami pracy w Toruniu. Brak przestrzegania podstawowych praw nie wróży nic dobrego, a tego rodzaju pracodawcy nie powinni czuć się bezkarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed