Moc atrakcji dla mieszkańców i turystów
Corocznie Toruń jest odwiedzany przez ponad dwa miliony turystów. Miasto zawdzięcza swój unikatowy styl zabytkom architektury i sztuki oraz wyjątkowym terenom zielonym. Warto wspomnieć o monumentalnych gotyckich zabytkach, a także licznych rezerwatach przyrody i parkach. Panorama Nadwiślańska, Bulwar Filadelfijski czy zespół staromiejski, to bardzo znane atrakcje. Co poza tym można zobaczyć na terenie miasta?
W zakresie zabytków ciekawie prezentują się poniższe obiekty:
- Ratusz staromiejski ‒ najstarszą częścią ratusza pozostaje wieża pochodząca z XIII wieku. Budynek był kiedyś nie tylko siedzibą władz miasta, ale też rezydencją królów.
- Kościół Mariacki ‒ to niezwykle monumentalny zabytek, w którym znajdują się najstarsze organy w Polsce.
- Katedra Świętojańska ‒ stanowi wspaniały przykład architektury halowej. Jest miejscem chrztu oraz pochówku wielu znanych osobistości. Na terenie obiektu można podziwiać zabytki barokowe i gotyckie.
- Toruńska Krzywa Wieża ‒ jest jedną z wielu baszt miejskich. Z tym miejscem związanych jest wiele legend.
Gdzie szukać punktów widokowych?
Jeśli chcecie zobaczyć panoramę miasta w pełnej okazałości, to można odwiedzić:
- wieżę ratuszową,
- wieżę katedralną,
- wieżę wodną,
- Kępę Bazarową.
Osoby, które chcą obcować z przyrodą lub szukają miejsca idealnego do rekreacji, mogą odwiedzić:
- ogród zoobotaniczny,
- park na Bydgoskim Przedmieściu,
- Barbarkę.
Toruń to monumentalne zabytki, liczne obiekty sakralne i miejsca sprzyjające wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Nie można zapominać o bazie gastronomicznej i klubach. Atrakcyjność turystyczna miasta jest wysoka, mieszkańcy uważają je za przyjazne. Mimo tego, wielu absolwentów toruńskich uczelni wyższych decyduje się na wyjazd do większych miast, takich jak Warszawa czy Gdańsk. Niestety większość miejsc pracy w Toruniu to etaty w usługach. Nie wszyscy absolwenci są w stanie znaleźć tu pracę zgodną z kierunkowym wykształceniem.