Ofert pracy dla torunian nie brakuje. Można śmiało powiedzieć, że aktualnie jest ich mnóstwo. Brakuje natomiast chętnych do pracy. Prawdziwy paradoks. Jeszcze kilka lat temu sytuacja była wręcz odwrotna.

W chwili obecnej najwięcej jest ofert pracy w gastronomii i zakładach produkcyjnych. Dlaczego więc brakuje osób zainteresowanych pracą? Powód jest niestety bardzo istotny. Pensja. A mowa tu o oferowanej pensji minimalnej. Niektórzy bezrobotni pobierający różne zasiłki oraz 500+ na dzieci, mówią wprost, że nie opłaca im się wychodzić z domu za taką pensję.

Brakuje pracowników

Pracodawcy z kolei rozkładają ręce i podkreślają, że nie mają możliwości dać wyższej pensji. Mowa oczywiście w głównej mierze o prywatnych przedsiębiorcach. Jednak nie ma tu reguły. Na brak pracowników cierpią także państwowe placówki jak przychodnie, czy szpitale. Braki personelu w służbie zdrowia są zasadnicze.

Gołym okiem widać braki personelu w sklepach. Co chwilę na witrynach sklepowych pojawiają się kartki z ogłoszeniem o pracy. Produkcja, montaż, gastronomia tu także panują pustki kadrowe.

Kierowcy się boją

W Toruniu potrzebni są niezmiennie kierowcy autobusów, ciężarówek i motorniczowie. MZK nawet finansuje szkolenia dla kierowców, jednak czasami są to szkolenia bez pokrycia w ludziach. Kierowcy zawodowi przebierają w ofertach. Idą tam, gdzie dostaną więcej. Praca jest ciężka i niebezpieczna dlatego coraz mniej osób chce ryzykować swoje zdrowie i życie dla niewielkiej pensji.

Firmy logistyczne także wychodzą naprzeciw dzisiejszym warunkom rynkowym i oferują pakiet pełnych, profesjonalnych bezpłatnych szkoleń dla kandydatów do pracy. Średnia pensja kierowcy zawodowego w logistyce i spedycji wynosi około 5-6 tys. zł netto.

Personelu medycznego jak na lekarstwo

Lekarze i pielęgniarki znajdują się także na liście braków. Nie pomagają nawet projekty, które mają na celu przyciągnięcie personelu medycznego do Torunia. Brak także agentów ubezpieczeniowych, czy robotników budowlanych oraz technologów robót wykończeniowych w budownictwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed