Urlop to czas wolny od świadczenia pracy. W zależności od tego, o jakim rodzaju urlopu mówimy, pracownik może otrzymywać wynagrodzenie za urlop lub nie. Urlop kojarzy się przede wszystkim z wypoczynkiem i przysługuje pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Wymiar urlopu wypoczynkowego jest uzależniony m.in. od stażu pracy, a do okresu pracy wlicza się także czas nauki. Jednak urlop wypoczynkowy to nie wszystko. Polecamy sprawdzić, w jakich okolicznościach można skorzystać z innych rodzajów urlopu.

Urlop na żądanie

Z tego rodzaju urlopu można skorzystać w każdej chwili, nawet w czasie okresu wypowiedzenia. Każdy pracownik ma prawo do skorzystania z 4 dni urlopu na żądanie, a jego zgłoszenie może nastąpić najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Należy pamiętać, że urlop na żądanie nie jest planowany, ale jest on odliczany z puli dni, które mamy do wykorzystania w ramach urlopu wypoczynkowego.

Urlop okolicznościowy

Nie każdy pracownik z Torunia jest świadomy, że w przypadku zaistnienia ważnych wydarzeń życiowych, może skorzystać z tzw. urlopu okolicznościowego. Argumentem do wnioskowania o taki rodzaj urlopu bywają narodziny dziecka, ślub własny lub ślub dziecka, a także pogrzeb bliskiej osoby (m.in. matki, ojca, małżonka, siostry, brata).

Urlop bezpłatny

Podczas bezpłatnego urlopu, pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie, co nie znaczy, że nie może on korzystać z innych praw pracowniczych. Wnioskowanie o tego typu urlop bywa motywowane chęcią realizacji dowolnego celu lub zamiarem podjęcia pracy u innego pracodawcy.  Decyzja w sprawie udzielenia bezpłatnego urlopu jest rozstrzygana przez przełożonego, ale pamiętajmy, że nie może on skierować pracownika na taki urlop samowolnie.

Rodzice mogą z kolei korzystać z urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego oraz wychowawczego, a także z dni wolnych na rzecz opieki nad dzieckiem. Nie wszyscy toruńscy pracownicy wiedzą, że istnieją też urlopy szkoleniowe oraz urlopy na poszukiwanie pracy. Tak więc, jeżeli przeglądacie oferty pracy w Toruniu, to warto zwracać uwagę na rodzaj formy zatrudnienia. To w końcu od tego zależą m.in. warunki korzystania z urlopu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed