W Toruniu działają liczne muzea, kina oraz teatry. Jednak z oferty tych instytucji korzystają głównie miejscowi. Turystów przyciągają częściej imprezy cykliczne, których w Toruniu nie brakuje.

Jakie festiwale zasługują na uwagę? Oto najważniejsze z nich:

 1. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
  Początki tej imprezy sięgają 1959 roku, kiedy to nazywano ją „Festiwalem Teatrów Północy”. W 2019 roku tematem przeglądu była sytuacja debiutantów w polskim teatrze. W organizację wydarzeń promujących teatr w Toruniu zaangażowane są środowiska studenckie – w tym miejscu należy wspomnieć m.in. o Letnich Spotkaniach Teatrów Ulicznych czy Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych Klamra.
 2. Festiwal Światła (BELLA SKYWAY FESTIVAL)
  To słynne widowisko plenerowe odbywa się corocznie, począwszy od 2009 roku. W czasie imprezy prezentowane są instalacje świetlne, do których wykorzystywane są znane budowle i budynki takie jak np. Zamek Krzyżacki czy Centrum Sztuki Współczesnej. Frekwencja z roku na rok jest coraz większa, a Toruński Festiwal Światła zebrał wiele nagród i wyróżnień.
 3. Festiwal Wiatru
  To z kolei impreza dla osób, które interesują się sportami lotniczymi, a szczególnie paralotniarstwem oraz baloniarstwem. Wydarzenie ma międzynarodowy charakter, a jego pierwsza edycja odbyła się w 2004 roku.
 4. Święto Piernika
  Mało kto wie, że takie święto istniało w Polsce w okresie międzywojennym. Z kolei w Toruniu odbywa się od 2002 roku, a podczas imprezy można zobaczyć, jak wyglądał proces produkcji pierników.
 5. Festiwal Anielskie Spotkania
  To wydarzenie o interdyscyplinarnym charakterze – jest to bowiem festiwal plastyczny, muzyczny oraz edukacyjny jednocześnie. Podczas spotkań odbywają się między innymi koncerty oraz warsztaty artystyczne dla dzieci. Program imprezy obejmuje też wręczenie nagród dla osób, które w szczególny sposób angażowały się w wolontariat i działalność charytatywną.

Masowe imprezy przyciągają turystów i mogą zdziałać cuda, jeśli chodzi o promocję miasta. Poza tym takie eventy pełnią funkcję integracyjną, popularyzują naukę i sztukę, a przy tym stwarzają możliwość podjęcia dorywczej pracy w Toruniu. Pamiętajmy, że współorganizacja prestiżowej imprezy to istotny punkt w CV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed