Toruń jest jednym z nielicznych miast w Polsce, które nie doznało zniszczeń w trakcie II wojny światowej. Dzięki temu możemy dzisiaj podziwiać wspaniałe i oryginalnie zachowane perełki wielowiekowej architektury.

Turystyka i rekreacja

Turysta przybywający do Torunia nudzić się z pewnością nie może. Na miejscu czeka go niezwykła podróż przez liczne zabytki i muzea. Również po zachodzie słońca można miło spędzić tu czas. Urocze kawiarnie, letnie ogródki, puby w otoczeniu najważniejszych zabytków czarują przyjezdnych i mieszkańców podczas towarzyskich spotkań.

Średniowieczna podróż

Toruń to przede wszystkim najstarsza część miasta okolona licznymi zaułkami. Średniowieczny Zespół Miejski to: Stare miasto, Nowe Miasto, Zamek Krzyżacki, które łącznie zajmują 36 ha wśród najważniejszych miejsc w Toruniu. Zespół wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Poza Zespołem

Poza Średniowiecznym Zespołem Miejskim warto poświęcić uwadze inne dzielnice Torunia. Tam znajdują się równie ciekawe obiekty architektury o historycznych i przyrodniczych walorach. Z Kępy Bazarowej rozwija się bajeczny widok panoramy miasta, który ukoronowany nocną iluminacją zyskał miano drugiego cudu Polski (z siedmiu). Warto zobaczyć ruiny zamku Dybów, Park Etnograficzny razy dwa, XIX-wieczne forty wiecznej pruskiej Twierdzy Toruń.

Przedmieścia warte uwagi

Przemieście św. Katarzyny to wyzwanie dla miłośników militarnej historii Torunia. A dla tych, co wolą relaks zdecydowanie polecana jest wyprawa na Barbarkę. Jest to stara osada leśna z końca XIII wieku, związana z kultem św. Barbary. Secesyjny i zarazem eklektyczny charakter zabudowy odnajdziemy nie tylko na Przedmieściu św. Katarzyny oraz na Przedmieściu Bydgoskim. Obie dzielnice były niegdyś niezwykle ekskluzywne i prestiżowe.

Bielański deser

Kończąc wycieczkę na Bielanach, trzeba wpisać w obowiązkowy punkt zwiedzania kilka pozycji: Stacja Wodociągowa Stare Bielany, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa, czy Kaszczorek i Złotoryja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed