Toruński urząd pracy wspiera bezrobotnych i pracodawców
Liczba bezrobotnych maleje, zapotrzebowanie na pracowników rośnie, a Powiatowy Urząd Pracy w Toruniu poprawia aktywizację zawodową kandydatów. Obecnie placówka może pochwalić się sukcesami związanymi z pozyskiwaniem środków (m.in. z Europejskiego Funduszu Społecznego, Krajowego Funduszu Szkoleniowego), tworzeniem nowych miejsc pracy i podnoszeniem kwalifikacji przyszłych pracowników. Jak prezentuje się – dzięki takim działaniom – sytuacja na rynku pracy?
Toruń jest najważniejszym, tuż obok Bydgoszczy, ośrodkiem przemysłowym w województwie kujawsko-pomorskim. Jego wzrost gospodarczy determinują przede wszystkim podmioty działające w branży elektromaszynowej, chemicznej, spożywczej, tekstylnej, celulozowej oraz poligraficznej. Istotny wpływ na rozwój lokalnego rynku również mają firmy outsourcingowe.
W tych zawodach jest najwięcej ofert pracy
Sytuacja na rynku pracy w Toruniu zmienia się na lepsze. Niska stopa bezrobocia (w czerwcu br. wyniosła 9,1 proc.) sprawia, że pracodawcy cierpią na niedobór wykwalifikowanych pracowników. Headhunterzy najczęściej poszukują lekarzy, farmaceutów, fizjoterapeutów, handlowców, kucharzy, grafików, programistów i kierowców samochodów ciężarowych. Z kolei przedsiębiorcy sygnalizują zapotrzebowanie na operatów urządzeń, robotników budowlanych i przemysłowych, księgowych oraz opiekunów osób starszych.
Do mało pożądanych zawodów w Toruniu należą: dziennikarze, muzealnicy, prawnicy, geolodzy, specjaliści ds. reklamy, sekretarki i ratownicy medyczni. Natomiast znalezienie stałego zatrudnienia w dziedzinie finansowej, edukacyjnej, fotograficznej, podróżniczej i bibliotekarstwa okazuje się trudnym i czasochłonnym zadaniem.
PUP podnosi atrakcyjność lokalnego rynku pracy
Urząd Pracy w Toruniu jest ogromnym wsparciem dla bezrobotnych i pracodawców, oferując im szereg wielu aktywizujących instrumentów zawodowych. Największą popularnością cieszą się: formy dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej, współfinansowanie zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych, doposażenie stanowiska pracy oraz płatne staże. Prócz tego placówka kładzie nacisk na kursy dokształcające oraz przekwalifikowania.
Skuteczność działań PUP ma podwójny cel – pracownicy mają wciąż podnosić kwalifikacje zawodowe, a lokalni przedsiębiorcy zyskać wartościowych pracowników. To jest dobry kierunek zmian na rynku pracy w Toruniu.