Student na rynku pracy w Toruniu
Toruń jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w województwie kujawsko-pomorskim. Zatrudnienie oferuje coraz więcej firm, a rekruterzy kuszą atrakcyjnymi wakatami zwłaszcza środowisko studenckie.
Ośrodki
Na terenie miasta działają prężnie ośrodki przemysłowe związane z przemysłem elektromaszynowym, chemicznym, spożywczym, tekstylnym poligraficznym czy celulozowym. Branża outsourcingowa to także miejsce pracy pożądane przez studentów równie mocno, jak IT czy logistyka i spedycja.
Inwestycje
W Toruniu powstaje wiele nowych inwestycji, które są szansą dla młodych ludzi, zwłaszcza studentów i absolwentów uczelni wyższych. Oczywiście ręce zacierają też inni mieszkańcy Torunia w nadziei na konkretną i dobrze płatną pracę. Ponieważ odsetek wynagrodzeń jest tu wciąż bardzo niski coraz mniej osób zwłaszcza posiadających rodziny, decyduje się na podjęcie słabo płatnej pracy, mając do dyspozycji program „500+”.
Praca bez chętnych
Toruń jest miastem typowo turystycznym, gdzie oferta gastronomiczna jest bardzo szeroka. Oferty pracy pojawiają się praktycznie non stop, jednak zainteresowanie jest niezwykle słabe. Taka sama sytuacja jest wśród sprzedawców w sklepach odzieżowych i spożywczych. Czyli miejsca, gdzie najczęściej pracują studenci w turystycznych miastach, tutaj nie zdają egzaminu. Powodem są zazwyczaj pensje. A dokładniej słabe pensje.
Targi
Jednak toruńscy studenci się nie poddają. Dobrze wiedzą, że warto zacząć swoją karierę zawodową z wyprzedzeniem. Chętnie odwiedzają targi pracy i poszukują tu dla siebie odpowiedniego zajęcia. Większość uczestników tego typu przedsięwzięć przyznaje wprost, że za stałą pracą się jeszcze nie rozglądają, ale chcą mieć rozeznanie, w którym kierunku rozwija się rynek pracy. Poszukują za to także pracy na pół etatu lub dorywczej albo wakacyjnej. Chętnie korzystają także z ofert stażowych, dzięki którym mogą piąć się w górę w późniejszym czasie. Bywa, że po zakończonym stażu taki student otrzymuje ofertę zatrudnienia.