Praca związana z turystyką i rekreacją
Co koniecznie trzeba zobaczyć w Toruniu?
Toruń nie jest wielką aglomeracją, ale corocznie odwiedzają go tysiące turystów. Poza Średniowiecznym Zespołem Miejskim (w skład którego wchodzi Stare i Nowe Miasto oraz Zamek Krzyżacki), nie można przejść obojętnie obok wyjątkowych perełek architektonicznych (m.in. gotyckich czy klasycystycznych). Toruń może pochwalić się także okazałymi zbiorami muzealnymi. W mieście działają liczne galerie sztuki współczesnej i obserwatorium astronomiczne. Mieszkańcy mogą korzystać z wielu miejsc wypoczynku (parków, skwerów itp.) i rekreacji (baseny, korty tenisowe, pola golfowe, rejsy po Wiśle czy spływy kajakowe). Jak widać, Toruń posiada niezwykłe walory krajoznawcze, wypoczynkowe, a także religijne, służbowe i zdrowotne.
Kariera w turystyce
Osoby, które chciałyby związać swoją karierę zawodową w Toruniu z turystyką czy rekreacją, mają spore szanse na powodzenie. Jakie profesje można wykonywać w takiej branży?
Przewodnik turystyczny ‒ w tym zawodzie można się wyspecjalizować na:
- przewodnika miejskiego,
- przewodnika terenowego,
- przewodnika muzealnego.
Jak zostać przewodnikiem? Idealnym kandydatem są osoby o zdolnościach interpersonalnych, które mają zmysł organizacyjny. Aby zostać przewodnikiem, należy ukończyć specjalistyczny kurs i znać świetnie języki obce. Na oferty pracy w Toruniu związane z branżą turystyczną często aplikują też absolwenci studiów, takich jak historia czy filologia.
Rezydent
Jest on pracownikiem biura podróży, którego zadaniem pozostaje opieka nad klientami firmy. Ten zawód bywa czasem mylony z pilotem wycieczek.
Inne zawody związane z branżą turystyczną to instruktor rekreacji ruchowej, animator czasu wolnego czy wychowawca kolonijny. W tak wyjątkowym mieście, jak Toruń, można też znaleźć oferty pracy w muzeach i różnego rodzaju ośrodkach kultury.