Jakie czynniki decydują o zatrudnieniu niedoświadczonego pracownika?
Utarło się przekonanie, że w poszukaniu pracy najbardziej pomaga bogate doświadczenie zawodowe. Osoby z doświadczeniem nie trzeba wdrażać, a dla pracodawcy to oszczędność czasu i pieniędzy. Zwykle taki pracownik jest od początku samodzielny i nie trzeba go szkolić. Są jednak przypadki, kiedy pracodawcy preferują zatrudnianie świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich czy studiów wyższych.
Co działa na korzyść absolwentów?
- Umiejętności miękkie
Jeżeli szukasz pracy w Toruniu, to Twoje szanse w dużej mierze zależą od osobowości. Zwykle już w czasie rekrutacji można rozpoznać, kto jest pewny siebie i przebojowy. Kompetencje, które są bardzo cenne na rynku pracy to komunikatywność, zdolności negocjacyjne, analityczne myślenie, multizadaniowość, zorientowanie na cel, jak również umiejętność pracy w grupie.
- Brak nawyków
Młodzi, niedoświadczeni pracownicy bywają czasem wybierani przez pracodawców, ponieważ są elastyczni, nastawieni na naukę i skłonni do zaangażowania. Pracownicy z długim stażem bywają wypaleni pod względem zawodowym, a przy tym często miewają stare, złe nawyki, takie jak np. niezdrowa rywalizacja.
Kompletnie niedoświadczonego pracownika jest zdecydowanie łatwiej przeszkolić pod kątem oczekiwań pracodawcy, a wiele firm organizuje programy stażowe właśnie po to, aby znaleźć przyszłych pracowników.
- Kompetencje informatyczne
Bardzo istotną kwestią, która pomaga dzisiaj dostać etat w Toruniu, są zdolności informatyczne. Bez znajomości nowoczesnych technologii, ciężko byłoby teraz dostać jakąkolwiek pracę w biurze. Każdy student powinien znać nie tylko pakiet Office, ale też specjalistyczne programy komputerowe i narzędzia, związane z branżą, w której się kształci. Niestety wiele osób w średnim wieku ma w tej dziedzinie duże braki.