Dotacje na własną firmę
Własna działalność gospodarcza to alternatywa dla bezrobocia. Jeśli oferty pracy w Toruniu nie spełniają Twoich wymagań, to warto rozważyć ubieganie się o dotacje na otworzenie własnej firmy. Nawet drobny biznes jest lepszy niż bezczynnie siedzenie w domu. Niektórzy sądzą, że aby otworzyć własną działalność, trzeba trafić w niszę i wykazać się pomysłowością. Czasem starczy wycelować w potrzeby lokalnej społeczności. Pamiętajmy, że prowadzenie własnej firmy to szansa na nowe miejsca pracy w Toruniu.
Kto może się starać o dotacje?
Dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej to forma wsparcia osób bezrobotnych, absolwentów integracji społecznej oraz absolwentów klubów integracji społecznej. O dotacje mogą starać się również opiekunowie osób niepełnosprawnych.
Osoby, które są wykluczone pod względem tego rodzaju wsparcia to:
- studenci studiów dziennych,
- osoby, które w ciągu dwóch lat przed złożeniem wniosku skazano za przestępstwa przeciw obrotowi gospodarczemu,
- bezrobotni, którzy w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem wniosku odmówili bez podania przyczyny propozycji zatrudnienia, stażu bądź przygotowania zawodowego,
- osoby, które w ciągu 12 miesięcy poprzedzających wnioskowanie, prowadziły działalność gospodarczą,
- o dotacje nie mogą ubiegać się również osoby, które w ciągu 5 lat przed złożeniem wniosku otrzymały pożyczkę lub dofinansowanie z Funduszu Pracy.
Bezrobotni zainteresowani otrzymaniem dofinansowania na start własnej firmy muszą złożyć wniosek we właściwym urzędzie pracy. Wkład własny nie jest obowiązkowy w tym przypadku, ale jeśli ktoś go ma, to z pewnością zrobi dobre wrażenie. Przy rozpatrywaniu wniosku pod uwagę brany jest biznesplan, a także wykształcenie kierunkowe wnioskodawcy.
Po otrzymaniu dotacji
Przyznane środków na prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma obowiązkami. Beneficjenci muszą m.in. przedstawiać dowody odprowadzania składek ZUS, informować urząd o decyzjach, które mogą wpłynąć na kondycję ekonomiczną działalności. Szczegóły dotyczące warunków znajdują się w umowie zawartej między wnioskodawcą a urzędem pracy.
W niektórych przypadkach zdarza się, że dotacje muszą zostać zwrócone. Powodem może być wykorzystanie środków niezgodnie z przeznaczeniem, podjęcie zatrudnienia lub zawieszenie działalności gospodarczej.