Coraz wyraźniejsza tendencja zmiany w kierunku rynku pracownika nie ominęła także Torunia. Wyraźniej widać, że na rynku lokalnym coraz mniej liczy się wyspecjalizowana, wykwalifikowana kadra z dyplomami magistra na rzecz fachowców. Oczywiście błędem jest stwierdzenie, że osoby posiadające tytuł magistra nie są już nikomu potrzebne. Zwyczajnie występuje obecnie żniwo nadprodukcji ostatnich lat i widoczny jest przesyt. Z drugiej strony brak fachowców odbija się znacząco na lokalnym rynku. Widać to m.in. po ilości ogłoszeń o pracę i ich żywotności. Aktualnie coraz częściej to sami pracodawcy zabiegają o pracowników już na etapie nauki. Podpisują m.in. umowy ze szkołami branżowymi, które zobowiązują się „dostarczać” im kadrę zawodową po ukończeniu kształcenia. Coraz częściej także sami młodzi ludzie dostrzegają potencjał w tego typu szkołach i stawiają na pewny zawód, który zagwarantuje im pracę bez stresu. Aktualnie o dobrego pracownika trzeba się nieco postarać. Propozycje lepszych warunków pracy niż u konkurencji to już normalne zjawisko.

W Toruniu wyodrębniono grupy zawodowe na podstawie prognozy przygotowanej w ramach Barometru Zawodów. Wynika z niej, że w mieście w roku 2018 występuje deficyt zawodów takich jak: agenci ubezpieczeniowi, betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, fryzjerzy, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, kucharze, lakiernicy, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, piekarze, pielęgniarki i położne, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, psycholodzy i psychoterapeuci, samodzielni księgowi, spawacze oraz ślusarze.

Barometr Zawodów wskazuje także zawody, które znajdują się w równowadze, czyli zapotrzebowanie na nie równe jest ilości osób zdolnych do podjęcia pracy w określonym zawodzie. Wśród nich znajdują się: administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, blacharze i lakiernicy samochodowi, brukarze, cukiernicy, dentyści, farmaceuci, fizjoterapeuci i masażyści, floryści, fotografowie, geodeci i kartografowie, graficy komputerowi, inspektorzy nadzoru budowlanego, instruktorzy nauki jazdy, instruktorzy rekreacji i sportu, inżynierowie budownictwa, inżynierowie mechanicy,
kamieniarze, kelnerzy i barmani, kierownicy budowy, kierownicy ds. usług, kierownicy sprzedaży, kosmetyczki, logopedzi i audiofonolodzy, magazynierzy, mechanicy maszyn i urządzeń, meteorolodzy, geolodzy, geografowie, monterzy elektronicy, monterzy maszyn i urządzeń, monterzy okien i szklarze, nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele przedszkoli, nauczyciele szkół specjalnych, ogrodnicy i sadownicy, operatorzy aparatury medycznej, operatorzy maszyn do produkcji i przetwórstwa papieru, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy maszyn włókienniczych, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, opiekunki dziecięce,
opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, optycy i pracownicy wytwarzający protezy, pomoce kuchenne, pozostali specjaliści edukacji, pracownicy ds. budownictwa drogowego, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością, języków obcych, pracownicy ds. jakości, pracownicy ds. techniki dentystycznej, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy myjni, pralni i prasowalni, pracownicy obsługi ruchu szynowego, pracownicy ochrony fizycznej, pracownicy poligraficzni, pracownicy przetwórstwa metali, pracownicy przetwórstwa spożywczego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, pracownicy sprzedaży internetowej, pracownicy usług pogrzebowych, prawnicy, przedstawiciele handlowi, ratownicy medyczni, recepcjoniści i rejestratorzy, robotnicy budowlani, robotnicy obróbki drewna i stolarze, specjaliści ds. finansowych, specjaliści ds. rynku nieruchomości, specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, spedytorzy i logistycy, sprzątaczki i pokojowe, sprzedawcy i kasjerzy, szefowie kuchni, technicy informatycy, weterynarze, wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych oraz zaopatrzeniowcy i dostawcy.

Badanie wykazuje także listę przedstawicieli zawodów, którzy znajdują się w nadwyżce. Ten przedział oznacza, że aktualnie na rynku pracy w Toruniu znajduje się więcej osób chętnych do podjęcia pracy na określonym stanowisku, niż wynika to z zapotrzebowania rynkowego. Do takich osób należą: architekci krajobrazu, archiwiści i muzealnicy, bibliotekoznawcy, bibliotekarze i specjaliści informacji, naukowej, biolodzy, biotechnolodzy, biochemicy, ekonomiści, filolodzy i tłumacze, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy, inżynierowie chemicy i chemicy, kierowcy samochodów osobowych, kierownicy ds. zarządzania i obsługi biznesu, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, pedagodzy, plastycy, dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi, turystycznej, pracownicy ds. ochrony środowiska i BHP, pracownicy socjalni, sekretarki i asystenci, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjaliści administracji publicznej, specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, specjaliści technologii żywności i żywienia, technicy budownictwa oraz technicy mechanicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed